Örnek Dairemizi gördünüz mü?
İnşaatın İlerleyişi

Mimarından Florium

Florium, şehrin başında konut yoğunluklu olara gelişen Yaşamkent bölgesinde , çevredeki yapılaşmaya farklı bir alternatif oluşturmak amacıyla tasarlanmıştır. Yapılar yüksek ve tamamıyla önleri açık kalacak şekilde, her biri güney cepheli olarak konumlandırılmıştır. İstenmeyen yoğunluk ve kullanım potansiyeli farklılğndan dolayı ticari kullanım minimumda tutulmaya çalışmıştır; sadece ana caddeye bakan tarafta, site ve yakın çevrenin kullanımını hedefleyen kısıtlı bir ticari alan planlanmıştır.

Kullanıcı profillerinin farklı olacağı düşünüldüğünden, küçük ve büyük konut birimleri kendi içlerinde gruplandırılmıştır. Küçük dairelerin kullanıcılarının caddeye daha yakın olması planlanmış, home-office kullanımına da olanak vermesi hedeflenmiştir.

4+1 dairelerde birbirinden tamamen bağımsız üniteler tasarlanmaya çalışılmıştır, böylece ortak bir yaşam sürdürülen konutlarda mümkün olduğunca özelleşme sağlanması ön görülmüştür.

Bahçede kapalı havuz , fitness ve çocuk oyun alanları ile açık bir teras tasarlanmıştır. Benzerlerinden farklı olarak tüm bu mekanlar aydınlık, keyifle vakit geçirilmesi hedeflenen sosyalleşme alanları olarak düşünülmüştür.

Tüm bu nitelikler ile Florium' un çevreye ve içerisinde yaşayan bireylere duyarlı bir proje olması arzu edilmektedir.

Ayşe Sevgi Karakurt

codesign